Staff

Office of the President

  • Kate MacPhail, Special Assistant and Executive Officer to the President and CEO, Office of the President
  • Kevin Sturtevant, Senior Adviser, Office of the President

Office of Development

  • Fredrick Anyanwu, Chief Development Officer, Development
  • Erin Bruening, Foundation Relations Manager, Development
  • Claudia Fenerol Busch, Assistant Director, Development
  • Thomas Cunningham, Development Coordinator, Individual and Foundation Relations
  • Megan Goessling, Corporate Relations Manager, Development
  • Robin Mitchell, Corporate Relations Coordinator, Development
  • John Muller, Senior Director, Development for Defense and National Security, Development
  • Michaela Nahas, Program Manager, Special Events of the Membership Groups
  • Taylor Nutt, Assistant Director, Membership Groups and Special Events
  • Desmond Riley, Assistant Director, Development/Corporate Relations

Office of External Relations

  • Bamlak Abreham, Web Administrator
  • Christopher Barnett, Director, Broadcasting and Streaming
  • Chris Burns, Senior Multimedia Producer and Lead Animator, iDeas Lab
  • Madeline Clough, Associate Director, Congressional and Government Relations
  • Emma Colbran, Communications and Program Manager, External Relations
  • Ben Connors, Director and Andreas C. Dracopoulos Chair in Innovation and Creativity, iDeas Lab
  • Damon Cooper, Banquet Coordinator, Conferences and Event Planning
  • Ali Corwin, Director, External Relations
  • Sherry Deng, Web Director
  • Caleb Diamond, Media Relations Manager and Editorial Associate, External Relations
  • Shamel Dishack, Web Assistant
  • Mark Donaldson, Multimedia Producer, iDeas Lab
  • Kendal Gee, Social Media and Digital Outreach Coordinator, External Relations
  • Sarah Grace, Producer and Multimedia Content Lead, iDeas Lab
  • Jose Guzman, Assistant for Conferences and Event Planning
  • Christina Hamm, Associate Web Designer, iDeas Lab
  • Tucker Harris, Lead Web and Digital Product Designer, iDeas Lab
  • Travis Hopkins, Deputy Director, Conferences and Event Planning
  • Clifton Jones, Audio Visual Specialist, Conferences and Event Planning
  • Jennifer Jun, Project Coordinator and Research Assistant (Imagery Analysis), iDeas Lab and Korea Chair
  • Jeeah Lee, Senior Publications Manager, External Relations
  • Graham MacGillivray, Deputy Director, Broadcasting and Streaming
  • Serven Maraghi, Developer, iDeas Lab
  • John Monts, Audio Visual Technician, Conferences and Event Planning
  • Enoch Nicholson, Banquet Coordinator, Conferences and Event Planning
  • Nathan Ouellette, Multimedia Producer, iDeas Lab
  • Liz Pulver, Junior Multimedia Producer, iDeas Lab
  • Elizabeth Richardson, Associate Designer, iDeas Lab
  • Margaret Rogers, Senior Producer, Broadcasting and Streaming
  • Yumi Rydlun, Manager, Conferences and Event Planning
  • Remi Schott, Junior Multimedia Producer, iDeas Lab
  • Jacqueline Schrag, Lead Developer and Digital Projects Manager, iDeas Lab
  • Katherine Stark, Publications Coordinator, External Relations
  • William Taylor, Designer, iDeas Lab
  • Emily Tiemeyer, Senior Designer, Graphics Lead, iDeas Lab
  • Lindsay Urchyk, Associate Developer, iDeas Lab
  • Laurel Weibezahn, Multimedia Producer, iDeas Lab
  • Mary Wright, Senior Producer, Broadcasting and Streaming
  • Tara Young, Director, Conferences and Event Planning and Building Operations

Office of Human Resources

  • Erin Anderson, Senior Human Resources Generalist
  • Dexter Burns, Human Resources Administrator
  • Naté Harris, Director, Human Resources
  • Jenna Manders, Manager, Human Resources
  • Jenette Reeves, Receptionist, Human Resources
  • Debbie Stroman, Special Assistant (part time), Human Resources

Finance and Accounting

  • April Alston, Accounting Assistant, Finance and Accounting
  • Karan Grewal, Accounting Manager, Finance and Accounting
  • Susan Hines, Senior Budget Analyst, Finance and Accounting
  • Sun Kordel, Deputy Chief Financial Officer and Director, Financial Planning and Government Contracts, Finance and Accounting
  • Nadine Massih, Director, Government Contracts and Compliance, Finance and Accounting
  • Antonio Nash, Director of Finance and Accounting
  • Lien Phan, Senior Staff Accountant, Finance and Accounting
  • Jason Pilgrim, Senior Budget Analyst, Finance and Accounting
  • Preshana Simmons, Payroll Administrator, Finance and Accounting
  • Andrei Valerio, General Ledger Accountant I, Finance and Accounting

Information Systems

  • Jenna Brooks, Junior Systems Administrator, Information Systems
  • Kristopher Card, Help Desk Specialist II, Information Systems
  • Terry Haynes, CRM Administrator, Information Systems
  • Linda Lo, Systems and Network Engineer, Information Systems
  • John Russel B Lopez, Help Desk Specialist, Information Systems
  • Aaron Myers, Chief Information Officer, Information Systems
  • Dwayne Gaston Smith, Cyber Security Engineer, Information Systems 
  • Hristo Vassilev, IT Manager, Information Systems

Facilities

  • Gaye Dixon, Operations and Security Supervisor
  • Vincent Lindo, Manager, Facilities

Programs & Projects

  • Hadeil Ali, Diversity, Equity, and Inclusion Manager, Diversity and Leadership in International Affairs Project
  • Mary Margaret Allen, Research Associate, Energy Security and Climate Change Program
  • Afeena Ashfaque, Program Manager, Wadhwani Chair in U.S. – India Policy Studies
  • Ian Barlow, Program Manager, Energy Security and Climate Change Program
  • Christine Brazeau, Associate Director, International Security Program
  • Lachlan Carey, Associate Fellow, Energy Security and Climate Change Program
  • Samantha Chivers, Program Manager, Global Health Policy Center
  • Suzanne Claeys, Program Manager and Research Associate, Project on Nuclear Issues
  • William Crumpler, Research Associate, Strategic Technologies Program
  • Masao Dahlgren, Research Assistant, Missile Defense Project
  • Seamus Daniels, Associate Fellow and Associate Director, Defense Budget Analysis
  • Alexis Day, Program Coordinator, Smart Women, Smart Power Initiative and Outreach Coordinator, International Security Program
  • Catrina Doxsee, Program Manager and Research Associate, Transnational Threats Project
  • Marie DuMond, Associate Director and Associate Fellow, Korea Chair
  • Hannah Fodale, Research Associate, Japan Chair
  • Roksana Gabidullina, Program Manager and Research Associate, Europe, Russia, and Eurasia Program
  • Dylan Gerstel, Research Associate, Economics Program
  • John Goodrick, Program Manager and Research Associate, Humanitarian Agenda
  • Caleb Harper, Program Coordinator and Research Assistant, Middle East Program
  • Marielle Harris, Research Associate, Africa Program
  • Brian Hart, Associate Fellow, China Power Project
  • Grace Hearty, Deputy Director, Economics Program
  • Eri Hirano, Associate Director for Japan Chair and Senior Coordinator for Asia
  • Simon Tran Hudes, Research Associate, Southeast Asia Program
  • Grace Hwang, Program Coordinator and Research Assistant, Burke Chair in Strategy and Transnational Threats Project
  • Lisa Hyland, Associate Director for Energy Education and Public Programming, Energy Security and Climate Change Program
  • Amanda Ingram, Program Coordinator and Research Assistant, Asia Maritime Transparency Initiative/Stephenson Ocean Security
  • Seiyeon Ji, Research Associate, Korea Chair
  • Laura Koepsell, Program Manager, Abshire-Inamori Leadership Academy
  • Arianna Kohan, Program Coordinator, Americas Program
  • Christine Kovach, Assistant Director, Executive Education and Abshire-Inamori Leadership Academy
  • Rachel Lee, Program Coordinator, Project on Prosperity and Development
  • Andy Lim, Research Associate, Korea Chair
  • Jasmine Lim, Program Coordinator and Research Assistant, Scholl Chair in International Business
  • Eugenia Lostri, Research Associate, Strategic Technologies Program
  • Amith Mandavilli, Program Coordinator, Global Health Policy Center
  • Lauren Maranto, Program Coordinator, Freeman Chair in China Studies
  • Joel Martinez, Program Coordinator, Abshire-Inamori Leadership Academy
  • Riley McCabe, Research Assistant, International Security Program
  • Maesea McCalpin, Associate Director, Economics Program
  • Shannon McKeown, Program Coordinator, Project on Prosperity and Development, Project on U.S. Leadership in Development
  • Elena Isabel Méndez Leal, Program Coordinator, Project on Prosperity and Development
  • Topaz Mukulu, Program Manager, Africa Program
  • Shahid Naeem, Program Coordinator, Abshire-Inamori Leadership Academy
  • Stephen Naimoli, Associate Fellow, Energy Security and Climate Change Program
  • Devi Nair, Program Manager and Research Associate, International Security Program
  • Yuko Nakano, Associate Fellow and Associate Director, the U.S.-Japan Strategic Leadership Program, Japan Chair
  • Andreyka Natalegawa, Research Assistant, Southeast Asia Program
  • Cyrus Newlin, Associate Fellow, Europe, Russia, and Eurasia Program
  • Eric Palomaa, Director of Partnerships, Executive Education and Abshire-Inamori Leadership Academy
  • Alyssa Perez, Program Manager, Trustee Chair in Chinese Business and Economics
  • Harrison Prétat, Research Associate, Asia Maritime Transparency Initiative
  • Astrid Price, Program Manager, Defense-Industrial Initiatives Group
  • Hannah Price, Program Manager, China Power Project
  • Sundar R. Ramanujam, Research Associate, Project on Prosperity and Development
  • Carolina Ramos, Research Associate, International Security Program
  • Michael Rendelman, Research Associate, Global Health Policy Center
  • Pearl Risberg, Research Associate, Economics Program
  • Joseph Rodgers, Program Manager, Project on Nuclear Issues
  • Wes Rumbaugh, Associate Fellow, Missile Defense Project
  • Donatienne Ruy, Associate Fellow, Europe, Russia, and Eurasia Program
  • Linnea Sandin, Associate Director and Associate Fellow, Americas Program
  • Dejana Saric, Research Assistant, Europe, Russia, and Eurasia Program
  • Adam Saxton, Research Associate, International Security Program
  • Shaan Shaikh, Program Manager and Research Associate, International Security Program
  • Maylene Shanbrom, Learning and Development Coordinator, Abshire-Inamori Leadership Academy
  • Daniel Sharp, Program Manager and Research Associate, Middle East Program
  • Maxwell Simon, Program Coordinator and Research Assistant, Project on Nuclear Issues
  • Michaela Simoneau, Program Manager, Global Health Policy Center
  • Janina Staguhn, Program Coordinator, Project on Prosperity and Development
  • Emily Unrue, Associate Director, Project on Prosperity and Development
  • Kriti Upadhyaya, Research Associate, Wadhwani Chair in U.S.-India Policy Studies
  • Allison Viescas, Deputy Director, Global Health Policy Center
  • Colin Wall, Research Associate, Europe, Russia, and Eurasia Program
  • Makena Young, Research Associate, Aerospace Security Project
  • Reja Younis, Research Associate and Program Manager, Project on Nuclear Issues
  • Eilish Zembilci, Program Manager, Global Food Security Program
  • Megan Zsorey, Program Manager, Economics Program